Psikoterapi Hizmetleri

Hizmetlerim

Sunmuş Olduğum Psikoloji / Psikoterapi Hizmetleri

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) (Saplantılı davranış ve düşünce bozukluğu) (SDDB); kişide endişe yaratan düşüncelerle (saplantılı düşünceler) bu endişeyi azaltmaya yönelik davranışlarla (saplantılı davranışlar) kendisini gösteren uzun süreli bir durumdur ve en yaygın olarak görülen ruh sağlığı problemlerinden biridir.

 Bu durumdaki bir kişinin zihnini sürekli olarak endişe yaratıcı düşünceler meşgul eder ve kişi bunları aklından çıkarmak için ne kadar uğraşsa da bunu başaramaz. Bu düşünceler mikrop kapma ya da kişinin ihmali yüzünden başka birisinin zarar görmesi gibi korkulara odaklanabilir. Bu bozukluğu yaşayan kişiler, zihinlerinde kendi karakterlerine hiç uymayan şiddet ya da cinsellik imgeleri canlandırabilirler; ama bu durumdaki kişilerin bu imgeleri eyleme geçirmedikleri de unutulmamalıdır.

Kişiler, bu olumsuz düşüncelerin yol açtığı endişeyi azaltmak için sürekli olarak ellerini yıkamak, bir şeyleri tekrar tekrar kontrol etmek ve sürekli olarak başkalarına her şeyin yolunda olup olmadığını sormak gibi ritüeller geliştirebilirler. Bunların sonucunda OKB, kişinin hayatını çok ciddi derecelerde etkileyerek depresyon gibi ek problemlere ya da kişinin hem iş hem de özel hayatındaki ilişkilerinin bozulmasına yol açabilir.

Saplantılı düşünceler ve davranışlar aşırı (örneğin, bir saatten fazla) zaman alıyorsa, ciddi derecede sıkıntıya yol açıyorsa ve kişinin evindeki, okulundaki, işindeki gündelik hayatına ve sosyal ilişkilerine etki etmeye başlamışsa OKB teşhisi konabilir.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Terapi hakkında düşündüğünüzde aklınıza neler geliyor? Terapinin ne kadar süreceği ve, daha önemli olarak, ne kadar masrafa yol açacağı konusundaki endişe ve huzursuzluk mu?

Ayrıntılı Bilgi

BACP Registered & Acredited

Terapistinizi seçerken, terapistinizin; psikoterapi alanında uzun yılları kapsayan yüksek bir eğitim aldığına, gerekli uzmanlık ve donanıma sahip olduğuna, ve belki de en önemlisi, profesyonel bir psikoterapi kurumu tarafından akredite edilmiş olmasına dikkat etmenizi önemle tavsiye ederim.