Blog

Psikoloji / Psikoterapi Hakkında Makaleler

Bağımlılık Danışmanlığı

Bağımlılık Danışmanlığı

İngiliz komedyen ve yazar Russell Brand, "Benim sorunum uyuşturucu ve alkol değil," der. "Benim sorunum hayatın gerçekleri. Uyuşturucu ve alkol ise bu sorunun çözümü."

Sanırım Brand, hayatın gerçekleri derken toplumun bir parçası olan bağımsız bir yetişkin olarak yaşamayı, sevmeyi ve çalışmayı kastediyor.

Psikoterapi, hayatı zorlaştıranın ne olduğunu gösteren bir ayna gibidir. Madde bağımlıları genellikle hayatlarının kendilerine boş geldiğini ya da kontrolden çıktığını ya da depresyon veya endişe hissettiklerini söylerler. Bağımlı oldukları madde sayesinde kısa süreli bir rahatlama yaşasalar da, bu maddenin sağlıklarını, maddi durumlarını ya da ilişkilerini bozacak yıkıcı unsurlar içerdiğini de bilirler. Aslında bağımlı oldukları maddeyi bırakmak isterler, ama kendilerinde bunu başaracak gücü bulamazlar. Temelde kendileriyle barışık değillerdir ve kendilerini iyi hissetmezler ve madde bağımlılığını ruhsal rahatlama için kullanırlar. Ama fayda sadece kısa süreli olduğu için bu davranış tekrarlanacaktır. Bağımlılık döngüsü kişinin çocukken öngörülemeyen ve kontrol edilemeyen olaylardan dolayı kolayca kendisini kötü hissetmeye başlaması, ama endişelerini yatıştıracak ve kendisini güvende hissettirecek sevecen bir koruyucudan yoksun olmasıyla başlar.

Depresyonda olanlar başta olmak üzere, bazı kişiler pasif bir tutum geliştirirler ve sonra yalnızlığı, çaresizliği ve boşluğu bağımlılık davranışıyla karşılamaya çalışırlar. Bazı kişilerse, aktif bir şekilde ilişkiler kurmaya ve çevrelerini kontrol etmeye çalışırlar, ama kendilerini değersiz hissettikleri ve özgüvenden ve özsaygıdan yoksun oldukları için bu girişimleri sürekli olarak başarısızlıkla ya da hayal kırıklığıyla sona erer. Ve herkesi devamlı memnun etmeye çalışarak kendilerini tüketirlerse, saplantılı davranışlarla yeniden şarj olmak için hızlı çözümler arayabilirler. Bu durumda ortaya çıkan öfke ve üzüntü çoğu zaman depresyona yol açar.

Psikoterapi seanslarında yetersizlik ve çaresizlik duygularının ürettiği tüm olumsuzluk ve mutsuzluklar hakkında konuşuyoruz. Bu duygular, madde bağımlısı olan danışanların sık sık ifade ettikleri temel umutsuzluk ve kendinden nefret etme duygularını pekiştirir. Bu konuşmalarda, güçlükler ortaya çıktığında bir tampon işlevi görecek temel bir olumluluk, iyimserlik ve kendine inanma duygusunu inşa etmek için çevreden mümkün olduğu kadar çok olumlu unsur almanın önemini vurgularım. Bu yaşamsal kendini besleme durumu; bir iltifatın tadını çıkarmak, ne kadar küçük de olsa bir keyif ya da başarı anının bilincine varmak ya da bir eğitim, spor ya da yaratıcılık etkinliği yoluyla uyarım ve tatmin bulmak gibi çok farklı şekillerde sağlanabilir.

İnsanlara, kendilerini başkalarından ayıran ve onlara kendi sınırlılıklarını hatırlatan görünmez bir koruyucu sınıra sahip olduklarını hayal etmelerini öneririm. Bir kişi o sınırda durduğunu ve her şeyi açıkça ifade ederek kendini ortaya koyduğunu hayal edebilirse ve "Hayır" demeyi başarabilirse, çekirdek kendiliğini dürüst, güvende ve güçlü bir durumda tutabilir. Kişi başkalarına daha yakın olmayı ve seçtiği kişilerin sınırları çizilmiş kendiliğinin içine girmelerine izin vermeyi seçerse bunda bir sakınca yoktur, ama içeriye zorla girmeye çalışanlar varsa dışarıya çıkarılmalıdır. Amaç, iki yetişkin arasında, karşılıklı saygının korunduğu, anlaşmazlıkların konuşularak çözülebildiği ve hataların düzeltilebildiği bir ilişki geliştirmektir.

Bu şekilde kişiler öfkeyi, kendilerini ortaya koyarak ama saldırganlığa başvurmadan kullanmayı; kiminle ve ne şekilde bağ kuracaklarını kendileri seçmeyi; dışarıdaki etkinliklere sorumlu ve proaktif bir şekilde katılmayı ve dürüst davranma özgüvenine sahip olarak kendilerinden ve başkalarından hiçbir şey saklamamayı öğrenirler. Öz farkındalık teşvik edilir, çünkü buna sahip olunması durumunda kişi kendisini üzgün, suçlu ya da endişeli hissettiğinde bunu fark edecek, bu duygular ile yakın dönemdeki deneyimler arasında bağlantı kurabilecek ve böylece, hemen bu duygulardan kaçıp bağımlı olduğu maddeye sığınmak yerine bunları anlamlandırmaya çalışacaktır.

Amaç, bireyin zamanla kendi ayakları üzerinde durabilen, insanlarla uygun şekilde duygusal alış-veriş yapabilen, gerçekte işe yaramayan bir desteğe ihtiyaç duymadan ruhsal bir denge durumuna ulaşabilen, proaktif bir kişi haline gelmesidir. Özetle, kişi bir süre sonra sorunun hayatın gerçekleri olmadığını ve bir yetişkin olma gücüne sahip olduğunu keşfedecektir.

Bu konularda psikoterapi hizmeti almak için 0507 599 44 34 numaradan randevu alarak benimle temasa geçebilirsiniz. İlk adımı atmak güç olabilir, ama bu adımın karşılığında hayatınız değişebilir. Bu süreçte birlikte çalışarak,  hayatınızın kontrolünü yeniden elinize alabilir ve madde bağımlılığından kurtulmuş bir şekilde kendinizi yeniden keşfedebilirsiniz.
 
Bu duygular size aşina geliyorsa bu konularda konuşmak için benimle görüşebilirsiniz. İlk adımı atmak güç olabilir, ama bu adımın karşılığında hayatınız değişebilir. Bu süreçte birlikte çalışarak,  hayatınızın kontrolünü yeniden elinize alabilir ve madde bağımlılığından kurtulmuş bir şekilde kendinizi yeniden keşfedebilirsiniz.

Makale Değerlendirmesi
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık

Blog Kategorileri

Doğru Bilinen Yanlışlar

Terapi hakkında düşündüğünüzde aklınıza neler geliyor? Terapinin ne kadar süreceği ve, daha önemli olarak, ne kadar masrafa yol açacağı konusundaki endişe ve huzursuzluk mu?

Ayrıntılı Bilgi

BACP Registered & Acredited

Terapistinizi seçerken, terapistinizin; psikoterapi alanında uzun yılları kapsayan yüksek bir eğitim aldığına, gerekli uzmanlık ve donanıma sahip olduğuna, ve belki de en önemlisi, profesyonel bir psikoterapi kurumu tarafından akredite edilmiş olmasına dikkat etmenizi önemle tavsiye ederim.