Psikoterapi Hizmetleri

Hizmetlerim

Sunmuş Olduğum Psikoloji / Psikoterapi Hizmetleri

Çift terapisi, sorunların yaşandığı her ikili ilişkide uygulanabilir. Eşler evli olabilecekleri gibi birlikte yaşıyor ya da ayrılmış da olabilirler. Çift terapisi, ilişkiyi tehdit eden problemler ya da ilişkinin kalitesini olumsuz yönde etkileyen güçlükler konusunda eşlere yardımcı olabilir.

Bu tür bir terapiye başlamak için mutlaka kriz noktasına gelmiş olmanız gerekmez; sadece ilişkinizin daha iyi olmasını istiyor da olabilirsiniz.

İlişkinizde sorunlar yaşanıyorsa, bunlar tamamen size özgü olan koşullar bağlamında ele alınmalıdır. İlişkiler, eşlerin değişmesine ve gelişmesine bağlı olarak sürekli değişir, ve ayrıca, dış faktörlerden ve hayatın farklı evrelerine geçişten etkilenir. Çoğu zaman bu değişikliklere uyum sağlanır ve ilişkiler evrilir; ama bazı değişiklikler çiftlerin yardım almaksızın üstesinden gelemeyecekleri kadar büyük sorunlar yaratabilir.

Çiftler şu durumlarda yardım almayı düşünebilirler:

 • Başka bir ilişki ya da aldatma söz konusuysa
 • Yakınlık ve yakın hissetme konusunda problemler varsa
 • Eşler çok fazla tartışıyorlarsa
 • Cinsel ilişkileri konusunda mutsuzlarsa
 • İkinci evliliklerin ve üvey akrabalık ilişkilerinin yarattığı sorunlar söz konusuysa
 • Birbirleriyle iletişim kurmamaya başlamışlarsa
 • Eşlerden biri farklı bir şekilde değişmeye başlamış ve farklı bir gelişim sürecine girmişse
 • Çocuk sahibi olduktan sonra kendilerini bir çift gibi hissetmemeye başlamışlarsa
 • Ayrılmayı ya da boşanmayı düşünmeye başlamışlarsa
 • Çocuklar evden ayrıldıktan sonra, aralarında hiçbir bağ kalmamış gibi hissetmeye başlamışlarsa
 • Eşlerden birinin ruhsal ya da fiziksel hastalığı ilişkiyi etkiliyorsa
 • İlişkilerinin herhangi bir yönü konusunda mutsuzlarsa

Çift terapisi nasıl uygulanır?

Çift terapisinde eşler, güvenli ve her şeyin gizli tutulduğu bir ortamda, ilişkilerinin kendilerinde acı ya da mutsuzluk yaratan yönlerini, bunları daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecek bir kişiye açık yüreklilikle anlatma olanağı bulurlar. Bu noktaya nasıl ulaştığınız ve sorunlarınızın gerisinde ne yattığı üzerine konuşmak yararlı olacaktır. Geçmişte yaşadıklarınızdan neleri ilişkiye taşıdığınız ve bunların şimdiki ilişkinizi nasıl etkilediği üzerine düşünmek de önemlidir.

Aranızda neler yaşandığını daha iyi anladığınızda, önceden farkında olmadığınız örüntüleri de fark etmeye başlayabilirsiniz. Bu farkındalık, ilişkinizde neleri değiştirebileceğinizi değerlendirmenize ve mümkün olan en iyi ilişkiyi nasıl kurabileceğiniz üzerine karar vermenize yardımcı olacaktır.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Terapi hakkında düşündüğünüzde aklınıza neler geliyor? Terapinin ne kadar süreceği ve, daha önemli olarak, ne kadar masrafa yol açacağı konusundaki endişe ve huzursuzluk mu?

Ayrıntılı Bilgi

BACP Registered & Acredited

Terapistinizi seçerken, terapistinizin; psikoterapi alanında uzun yılları kapsayan yüksek bir eğitim aldığına, gerekli uzmanlık ve donanıma sahip olduğuna, ve belki de en önemlisi, profesyonel bir psikoterapi kurumu tarafından akredite edilmiş olmasına dikkat etmenizi önemle tavsiye ederim.